Polityka przeciwdziałania nadużyciom finansowym

Centrum Projektów Europejskich jest instytucją sprzeciwiającą się wszelkim przejawom nadużyć finansowych i korupcyjnych.
 

Centrum Projektów Europejskich jest świadome wystąpienia zagrożeń dla prawidłowej realizacji zadań wynikających z wystąpienia nadużyć finansowych, korupcji i konfliktu interesu. Realizacja zadań publicznych wymaga bezinteresowności oraz przestrzegania na najwyższym poziomie norm etycznych i prawnych. Korzystanie ze środków publicznych przez Beneficjentów i Partnerów realizujących projekty również wymaga uczciwości oraz obiektywizmu. Dlatego też, Centrum Projektów Europejskich przyjęło Politykę przeciwdziałania nadużyciom finansowym.

Celem ogólnym tej Polityki jest dążenie do stałego monitorowania i wzmacniania mechanizmów przeciwdziałania wszelkim przejawom oraz ryzyku wystąpienia nadużyć finansowych i korupcji w trakcie wykonywanych działań, z uwzględnieniem w tym zakresie zachowania interesariuszy, w szczególności Beneficjentów i ekspertów.

Zgłaszanie podejrzenia nadużycia finansowego

W przypadku przekazywania informacji o podejrzeniu lub występowaniu nadużyć finansowych w ramach działalności Centrum Projektów Europejskich wszelkie informacje będą bezwzględnie analizowane, z zachowaniem pełnej anonimowości oraz poufności zgłaszającego. Informacje na temat nadużyć finansowych, w tym korupcji oraz konfliktu interesów uprzejmie prosimy zgłaszać:

pocztą na adres:

Centrum Projektów Europejskich  Puławska 180, 02-670 Warszawa 

za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: naruszenia@cpe.gov.pl 

lub adres Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej: nieprawidlowosciEWT@mfipr.gov.pl jedynie w zakresie zgłaszania nieprawidłowości w projektach Interreg.

 

Dokumenty dotyczące przeciwdziałania nadużyciom finansowym 

Celem zwiększenia świadomości w zakresie wykrywania i postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych, Centrum Projektów Europejskich rekomenduje zapoznanie się z poniżej przedstawionymi dokumentami oraz ich stosowanie wszędzie tam, gdzie jest to właściwe.

  1. Identyfikowanie przypadków konfliktu interesów w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w ramach działań strukturalnych. Praktyczny przewodnik dla kierowników opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez Dział D.2 OLAF - Zapobieganie nadużyciom (dokument zatwierdzony przez grupę ds. zapobiegania nadużyciom finansowym COCOLAF w dniu 12 listopada 2013 r.).
  1. Wykrywanie przerobionych dokumentów w dziedzinie działań strukturalnych. Praktyczny przewodnik dla instytucji zarządzających opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez Dział D.2 OLAF - Zapobieganie nadużyciom (dokument zatwierdzony przez grupę ds. zapobiegania nadużyciom finansowym COCOLAF w dniu 12 listopada 2013 r.).
     
  2. Podręcznik, Rola audytorów z państw członkowskich w zakresie zapobiegania nadużyciom finansowym i ich wykrywania w odniesieniu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Doświadczenia i praktyki w państwach członkowskich.
     
  3. Wytyczne OECD dotyczące zwalczania zmów przetargowych.
     
  4. Poradnik „Zmowy przetargowe”, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
     
  5. Nota COCOF – Information Note on Fraud Indicators for ERDF, ESF and CF (18.02.2009, COCOF 09/0003/00-EN).
     
  6. Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy stosowaniu procedury udzielania zamówień publicznych, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Warszawa 2010.
     
  7. Podręcznik antykorupcyjny dla urzędników, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Warszawa, 2015.
     
  8. Podręcznik antykorupcyjny przedsiębiorców, Przedsiębiorca w środowisku zagrożeń korupcyjnych, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Warszawa, 2015

       10.Wytyczne dotyczące określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię w przypadku nieprzestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących zamówień publicznych, Załącznik do wytycznych z dnia 14 maja 2019 r.

 

Przydatne linki

 

Pliki do pobrania