Wydarzenia
Kliknij na wyróżnioną datę, aby przejść do wydarzenia.
2019-07-22
XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny Ja.My.Oni? Podmiotowość, tożsamość, przynależność.
Serdecznie zapraszamy na sympozjum (De/Re)konstruowanie granic w Europie w dobie kryzysów - głosy badaczy i praktyków, które organizowane jest w ramach XVII. Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego „Ja. My. Oni? Podmiotowość, Tożsamość, Przynależność” przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu, Centrum Projektów Europejskich, Wspólny Sekretariat Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020 oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe.
Sympozjum odbędzie się w piątek, 13 września 2019, godz. 17.30-19.30, DCF, ul. Piłsudskiego 64a
Kryzysy europejskie, w szczególności kryzys migracyjny, wzrost zagrożenia terroryzmem, Brexit a także wzrost nacjonalistycznych tendencji w wielu państwach europejskich spowodowały, że granice stały się na nowo gorącym tematem w debacie publicznej. Kto jest „swój” a kto „obcy”? Kto jest gościem a kto intruzem? Granice przynależności wyznaczane są coraz częściej przez różnych aktorów debaty publicznej, a ich narracyjny wymiar zaczyna przybierać fizyczne kontury w postaci murów i płotów granicznych.
Celem sympozjum jest dyskusja nad przemianami na pograniczach w dobie dysput wokół odtwarzania granic (re-bordering) i sekurytyzacji. Minęło już ponad 25 lat upadku żelaznej kurtyny, jest to więc dobry czas, aby dokonać bilansu współpracy transgranicznej na polskich i europejskich pograniczach – co udało się osiągnąć, a jakie wyzwania stoją wciąż przed praktykami i badaczami? Czy pogranicza europejskie zgodnie z ideą integracji europejskiej stały się transgraniczami? Jakie są osiągnięcia polskiej i europejskiej socjologii pogranicza? Jaki pożytek z socjologii pogranicza płynie dla praktyków? Te i inne pytania będą przedmiotem debaty, do której zostaną zaproszeni badacze granic i pograniczy oraz praktycy współpracy transgranicznej.
Powitanie:
Jarosław Perduta, Dyrektor DCF
dr Leszek Buller, Centrum Projektów Europejskich
Uwe Behnisch, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu
Referenci:
dr Leszek Buller, Centrum Projektów Europejskich/ Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa
prof. dr Monika Eigmüller, Europa-Universität Flensburg
prof. dr Andreas Hoff, University of Applied Sciences, Zittau/Görlitz
prof. dr Katarzyna Stokłosa, University of Southern Denmark, Sønderborg / Odense,
prof. dr Dariusz Wojakowski, Akademia Górniczno-Hutnicza, Kraków
Moderacja: dr hab. Elżbieta Opiłowska, Uniwersytet Wrocławski & Jarosław Perduta, Dolnośląskie Centrum Filmowe
Zapewniamy tłumaczenie pl/ang
Po sympozjum zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Eldorado” (2018), reż. Markus Imhoof, godz. 20.00
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapisy na film: elzbieta.opilowska@uwr.edu.pl