2023-01-12
Polityka przeciwdziałania nadużyciom finansowym
Polityka przeciwdziałania nadużyciom finansowym funkcjonująca w Wydziale Kontroli CPE jako jednostce pełniącej funkcje kontrolera krajowego / kontrolera I stopnia w ramach programów współpracy transnarodowej oraz międzyregionalnej.
Zgodnie z art. 125 ust. 4 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006, Wydział Kontroli CPE jako jednostka pełniąca funkcje kontrolera krajowego / kontrolera I stopnia w ramach programów współpracy transnarodowej oraz międzyregionalnej, zobowiązany jest do wprowadzania skutecznych i proporcjonalnych środków zwalczania nadużyć finansowych, uwzględniających stwierdzone rodzaje ryzyka.
FLC realizuje politykę zapobiegania nadużyciom finansowym, w tym ich wykrywania i zgłaszania właściwym organom państwa, zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego, również dotyczącymi współpracy z odpowiednimi organami odpowiedzialnymi za zwalczanie i przeciwdziałanie przestępczości o charakterze korupcyjnym i/lub w zakresie prowadzenia spraw o nadużycia finansowe i wynikających z nich przestępstw. Polityka opiera się także na dokumentach opracowanych przez Komisję Europejską oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w dziedzinie wykrywania i zwalczania nadużyć finansowych.
Zgłaszanie podejrzenia nadużycia finansowego w ramach działania FLC
W przypadku przekazywania informacji o podejrzeniu lub wystąpieniu nadużyć finansowych w ramach działań kontrolera wszelkie informacje będą bezwzględnie analizowane, z zachowaniem pełnej anonimowości oraz poufności zgłaszającego.
Informacje na temat nadużyć finansowych, w tym korupcji oraz konfliktu interesów uprzejmie prosimy zgłaszać:
- pocztą na adres:
Centrum Projektów Europejskich
ul. Puławska 180, 02-670 Warszawa
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres:
Dokumenty dotyczące przeciwdziałania nadużyciom finansowym
Celem zwiększenia świadomości w zakresie wykrywania i postępowania z podejrzeniami nadużyć finansowych, kontroler rekomenduje zapoznanie się z poniżej przedstawionymi dokumentami oraz ich stosowanie wszędzie tam, gdzie jest to właściwe.
- Wykrywanie przerobionych dokumentów w dziedzinie działań strukturalnych. Praktyczny przewodnik dla instytucji zarządzających opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez Dział D.2 OLAF - Zapobieganie nadużyciom (dokument zatwierdzony przez grupę ds. zapobiegania nadużyciom finansowym COCOLAF w dniu 12 listopada 2013 r.).
- Podręcznik, Rola audytorów z państw członkowskich w zakresie zapobiegania nadużyciom finansowym i ich wykrywania w odniesieniu do europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Doświadczenia i praktyki w państwach członkowskich.
- Wytyczne OECD dotyczące zwalczania zmów przetargowych.
- Poradnik „Zmowy przetargowe”, Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
- Nota COCOF – Information Note on Fraud Indicators for ERDF, ESF and CF (18.02.2009, COCOF 09/0003/00-EN).
- Rekomendacje postępowań antykorupcyjnych przy stosowaniu procedury udzielania zamówień publicznych, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Warszawa 2010.
- Podręcznik antykorupcyjny dla urzędników, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Warszawa, 2015.
- Podręcznik antykorupcyjny przedsiębiorców, Przedsiębiorca w środowisku zagrożeń korupcyjnych, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Warszawa, 2015
- Wytyczne dotyczące określania korekt finansowych w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię w przypadku nieprzestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących zamówień publicznych, Załącznik do wytycznych z dnia 14 maja 2019 r.
Przydatne linki