2020-08-08
Funduszowe szlaki: Ścieżki rowerowe w Polsce wschodniej i Obwodzie Kaliningradzkim z Programu Polska-Rosja
Kto z nas nie lubi jeździć rowerem w pięknych okolicznościach przyrody zwiedzając przy tym ciekawe miejsca? Każdy z nas będzie miał taką możliwość dzięki kilku projektom realizowanym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. W północno-wschodniej Polsce oraz w Obwodzie Kaliningradzkim powstanie aż 66 kilometrów nowych tras rowerowych, z których będzie można korzystać odkrywając nowe zakątki.
Nowa ścieżka rowerowa z pewnością stanie się atrakcją turystyczną w powiecie szczycieńskim. W ramach projektu „Rozwój turystyki transgranicznej w Powiecie Szczycieńskim i Gminie Miejskiej Swietłogorsk” w Gminie Dźwierzuty powstanie blisko 23-kilometrowa ścieżka rowerowa, prowadząca szlakiem starej linii kolejowej, która kiedyś łączyła Szczytno z Biskupcem. Po rozebraniu torów pozostał nasyp, na którym zostanie położona nawierzchnia asfaltowa dla rowerzystów. Gdy ścieżka w Gminie Dźwierzuty będzie gotowa, Powiat Szczycieński zorganizuje rajd rowerowy dla mieszkańców oraz gości reprezentujących partnera projektu – Gminę Miejską Swietłogorsk (Rosja). Powstanie też mapa szlaków rowerowych, ułatwiająca poruszanie się rowerem w powiecie.
Z kolei w Giżycku trasa pieszo-rowerowa powstanie wokół znanej chyba każdemu Twierdzy Boyen, którą uważa się za jeden z najważniejszych zabytków na Mazurach. Została zbudowana w XIX wieku, a swoją nazwę zawdzięcza jednemu z inicjatorów jej budowy – pruskiemu ministrowi wojny, generałowi Hermanowi von Boyen.
W ramach projektu „Giżycko i Sowieck – współpraca na rzecz rozwoju zachowania dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego obszaru transgranicznego” pozyskano fundusze na wyremontowanie fragmentu muru Carnot’a od strony Bramy Giżyckiej do narożnika bastionów Leopold i Ludwig. Wzdłuż muru zainstalowane zostanie oświetlenie parkowe, a wokół twierdzy powstanie trasa rowerowa o długości 5,6 kilometra. Po zakończeniu działań infrastrukturalnych zorganizowany zostanie bieg wokół twierdzy oraz rajd transgraniczny dla gości z Sowiecka (rosyjskiego partnera projektu), który w ramach przedsięwzięcia również zbuduje ścieżkę rowerową wokół jeziora miejskiego o łącznej długości 3,9 kilometra. Osoby niepełnosprawne również będą mogły przejechać nową ścieżką specjalnymi rowerami, które zostaną zakupione w ramach projektu.
W przyszłym roku będzie można wybrać się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża, jadąc nową ścieżką rowerową, która powstaje dzięki dofinansowaniu Dużego Projektu Transgranicznego „Transgraniczne trasy rowerowe w celu wspierania i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”. Będzie ona przebiegała przez trzy nadmorskie miejscowości w Obwodzie Kaliningradzkim: Swietłogorsk – Pioniersk – Zielenogradsk, a jej długość wyniesie łącznie 34 km. Docelowo trasa ma zostać połączona z EuroVelo – europejską siecią szlaków rowerowych. Po zakończeniu działań infrastrukturalnych zostaną zorganizowane wycieczki studyjne w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce oraz powstaną katalogi z trasami rowerowymi w obwodzie kaliningradzkim i północno-wschodniej Polsce.
Aby uzyskać bieżące informacje na temat realizowanych projektów. zachęcamy do odwiedzenia strony Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
Galeria
Opublikowano 08.08.2020 11:57:22